Quantcast
Channel: Маги Пашова
Viewing all 432 articles
Browse latest View live

Сурова морковена торта с коледни подправки

$
0
0
Сурова морковена торта с коледни подправки

Преди време в един пост за Момичетата от града бях писала за празничната торта, която майка ми приготвяше за Коледа, и която й отнемаше 2 дни. По онова време готвенето беше времеемко занимание.

Днес аз приготвям торта за 20 минути, защото времето в наши дни е абсолютна ценност, а когато си работеща майка с малко дете то никога, ама никога не ти достига!

И така за разлика от моята майка, която е разполагала с повече време, аз разполагам с умни уреди, които ми позволяват да бъда практична домакния. От керамичния нож, който реже с лекота, през блендера и пасатора, уред за готвене на пара и мултикукър, до електрическото ренде Tefal Fresh Express, с което разполагам от скоро – все неща, които изключително улесняват живота на съвременната жена, искаща да приготвя вкусна и здравословна храна за семейството си, но разполагаща с изключително ограничено време за това.

Както и очаквах, рендето се оказа забавна машинка – лесна за сголбяване и почистване, способна за секунди да настърже твърди зеленчуци като моркови, тиква и цвекло; да реже зеленчуци на шайби и дори да настърже сирене.

Но да се върнем на тортата. Предишните години през декември приготвях поне няколко вида домашни курабийки , сред които любимите ми шоколадови сладки с черен боб. Тази година сладките неща не са на почит вкъщи и особено през последните месеци са ограничени до пресни плодове, малко домашен мед и парче качествен черен шоколад от време на време.

И все пак не може декември без празничен сладкиш, ухаещ на Коледа! Ето защо след кратък размисъл, реших тази година за празника да приготвя нещо различно – нещо, което е свежо и зареждащо, съдържа минимално количество естествена захар, но много коледни аромати и най-вече е нещо, което с чиста съвест мога да дам на детето си. Избрах сурова морковена торта с кокосова глазура!

Първият блат на тортата е от настъргани моркови, орехи, фурми, кокосово масло и коледни подправки. Използвах готова комбинация от канела, индийско орехче, карамфил, кардамом и мехлеб. Блатът е сочен, плътен с хрупкави парченца орехи и изключително ароматен! Вторият блат е истинска наслада за сетивата! Гъст крем от кашу и кокосово масло, мед и ароматна ванилия! Нежен като кадифе, топящ се в устата, достоен съперник на всеки сметанов крем!

Настъргването на морковите с Fresh express, забъркването на блата и крема и сголбяването на цялата торта наистина отнема 20 минути. А когато се охлади и стегне се комбинира чудесно с чаша ароматен масала чай или друг коледен чай с подправки. Така Коледа у дома ухае сладко, тръпчиво, портокалово, канелено, на джинджифил, на любов, на домашност.

А как ухае вашата Коледа? Каква вкусна изненада планирате за празника?

Сурова морковена торта с коледни подправки

Блат:

  • 2 ½ чаши настъргани моркови
  • 1 чаша орехи
  • 1 чаша пресни фурми без костилки
  • ½ чаша кокосви стърготини
  • ¼ чаша кокосово масло
  • кора от 1 портокал
  • ¾ ч.л канела
  • ½ ч.л. индисйко орехче
  • ½ ч.л. сух джинджифил
  • ¼ ч.л. кардамом
  • ¼ ч.л. мехлеб
  • щипка сол

Крем:

  • 1 чаша сурово кашу, накиснато във вода за мин 4 часа
  • 1/3 чаша кокосово масло
  • ¼ ч мед
  • сок от 1/2 лимон
  • 1 шушулка ванилия

Приготвяне:
За приготвянето на блата измийте и почстете морковите. Изсипете ги заедно с всички останали продукти в кухненски робот и мискирайте до получаване на еднородна смес.
Изсипете сместа във форма за торта с подвижни стени (димаетър 22 до 25 см) и заглaдете добре. Може да приберете в хладилник до приготвянeто на крема.
За да приготвите крема остържете шушулката ванилия с помощта на остър нож. Измийте накиснатите ядки и изсипете всички продукти в мощен блендер. Блендирайте до получаване на гладък крем. Може да се наложи няколко пъти да спирате блендера, за да събирате крема от стените.
Излейте готовия крем във формата върху блата и приберете в камерата на хладилника за 2-3 часа, за да стегне добре. Извадете от камерата и остранете стените на формата. Готовата торта може да съхранявате в хладилник.


Зимна салата

$
0
0
Зимна салата

Последният ден от годината е като догаряща свещ. И светлината й отразява сиянието на отминалите дни. Обръщам поглед назад – припомням си случки, моменти, лица, емоции, думи. И благодаря! За хубавите моменти, за усмивката на детето ми, за прегръдката на любимия, за научените уроци, за предизвикателствата, за невероятните хора, с които ме срещна живота, за всички вас, които отваряте тази страница и ставате част от моя свят!

Последният ден на годината е като невидима граница, която прекрачваме, за да продължим напред. Време за пожелания и мечти. Обръщам поглед напред, протягам ръце и в тях като звезден прах се изсипва облак от мечти. Вглеждам се във всяка от тях, усещам я като реалност, усмихвам се и си казвам: „Да бъде!“

Направете го и вие! Всеки от вас крие някъде в себе си ключа за сбъдване за мечтите си. Достатъчно е да се вгледате в себе си, да го откриете и да съберете куража да го използвате! Да бъде!

Последният ден от годината е време за планиране. Ето и част от нещата, които планирам: през 2015 г Naturelita ще има ново лице, освен разнообразни рецепти тук ще има повече информация и полезни съвети под формата на статии, електронни книги, видеа и уебинари. Ще организирам и повече срещи с вас чрез различни формати на лекции и тренинги. Планирам и издаването на втора книга, по която вече работя. Очакват ви и изненади. Ще се радвам да бъдем заедно през Новата Година.

И за финал в последният пост за годината ви предлагам една празнична рецепта, вдъхновена от приказния зимен пейзаж навън: салата от земна ябълка с ядливи цветя и кашу-дресинг. Видът й ми напомня за зимна гора, през която е минала приказна фея и от дрехите й са се посипали цветни частици.

Земната ябълка е доста пренебрегван, но много поелзен зеленчук, богат на желязо, цинк, фибри, силиций, магнезий, фосфор, калий, пектин, аминокиселини, витамин С и В. Вместо опасната за кръвната захар скорбяла, съдържа инулин – сложен въглехидрат, който способства за усвояването на магнезия и калция в организма и е превантивно средство срещу остеопорозата. Можете да го намерите в повечето зеленчукови магазини.

Ядливи цветя в България се предлагат от скоро. Продават се обикновено в комбинация с микс от зеленолистни салати и са един креативен начин да внесете цвят и красота на трапезата си, а както много пъти съм писала, част от осъзнатото хранене е красиво поднесената храна, която дарява наслада на всичките ни сетива! Нека не се лишаваме от тази наслада!

Оставям ви с рецептата и ви пожелавам весело посрещане на Новата година и нека през нея бъдем още по-осъзнати и отговорни за собственото си здраве и щастие, защото те зависят от изборите, които правим всеки ден!

Зимна салата със земна ябълка, ядливи цветя и кашу-дресинг

За салатата:

  • 2-3 грудки земна ябълка
  • 1 бяла ряпа
  • 2 шепи готов салатен микс с ядливи цветя
  • 2 с.л. кедрови ядки

За дресинга:

  • 1 чаша сурово кашу, предварително накиснато във вода
  • Сок от ½ лимон
  • ¼ ч.л. сол
  • ½ чаша вода

Обелете и настържете ряпата и земната ябълкиа. Смесете заедно със салатения микс и кедровите ядки, като отделите цветята. Пригответе дресинга като изсипете всички продукти в блендер и мискирате до получаване на на еднородна и гладка смес. Изсипете част от дресинга върху салатата и украсете с цветята. Сервирайте останалия дресинг отделно.

Ново начало. Алкално хранене и презареждане.

$
0
0
Ново начало. Алкално хранене и презареждане.

Честита, здрава и щастлива нова година на всички!

Новата година за всички е ново начало и традиционно много хора използват този период от годината, за да изпробват нова диета и да поправят някак щетите от празничните злоупотреби с храна и алкохол.

И макар подобна “поправка” да е необходима на почти всички, то диетата далеч не е най-подходящата форма! Онова, което се случва с тялото ни, когато попрекалим с празиничните изкушения и ограничим движението заради студа навън, е че тялото ни става по-кислинно. Киселата среда е предпоставка за развитието на слуз (индикации са запушеният нос сутрин, храчки, засилен вагинален секрет, повишено количество ушна кал и др.), а слузта е отлична среда за развитие на патогенни микроорганизми. Не случайно имено през януари, след периода на празниците, следва периодът на грипните епидемии.

Но това не е всичко. Повишената киселинност се отразява на настроението (което също става “по-кисело”) и на енергията, която спада. Ако към всичко това добавите една изтощителна нова диета, която да внесе допълнителен смут в организма ви, следпразничната депресия ви е гарантирана!

Далеч по-подходящ подход за балансиране на организма и възвръщане на тонуса и доброто настроение, е алкалното хранене. Режимът, койтo аз започнах да следвам от днес и към който и вие можете да се присъедините за няколко дни е следният:

  • след ставане изпийте бавно 2 чаши лимонова вода (топла вода с изцеден сок от 1/3 лимон). Аз приготвям такава с лимон, джинджифил и куркума, но повече за нея ще ви разкажа в следващата публикация
  • за закуска изпийте чаша зелен сок (330 мл)
  • през останалата част от деня до вечерята изпийте втори зелен и един друг зеленчуков сок или два зеленчукови сока. Подходящи зеленчуци за приготвяне на сок през този сезон са краставици (за предпочитане био), зеле, червено зеле, броколи, моркови, червено цвекло, ряпа, целина, селъри, спанак, магданоз, копър, джинджифил. Забележка: Моля, не бъркайте зеленчуковия сок с плодов фреш! Популярните напоследък фреш-барове предлагат предимно плодови комбинации от портокал, анананс, ябълка и т.н. Плодовете съдържат много фруктоза (плодова захар), а всяка захар, независимо от произхода й има вкиселяващ ефект върху организма. За периода на това алкално презареждане е най-добре да забравите за плодовете!
  • за обяд изяжте половин авокадо, а сумарно за деня си осигурете 5-6 лъжици полезни мазнини било то от авокадо, кокосово масло, ленено или рибено масло, тъй като те имат способността да се свързват с киселините и да ги извеждат извън тялото
  • пийте много вода и билкови чайове през целия ден. Следете течностите да са топли, но не горещи, защото горещите, както и студените течности са стрес за организма
  • за вечеря можете да хапнете зеленчукова салата като тази , тази или тази; или купичка зеленучкова супа като тази или тази (Забележка: В публикациите на английски има превод на рецептите на български най-долу на страницата)
    • Подходящи хранителни добавки, които ще подсилят ефекта от режима ви, са омега-3 мастни киселини (за предпочитане рибено масло), зелени микроводорасли (например спрулина и АФА), пшенична трева или комбинирана добавка със стрити на прах кълнове от пшенична и ечемична трева, водорасли и зеленчуци, както и комбинация от алкални минерали (Ca, Мg, Zn, Mn, K,Na).

      Добре е да следвате режимът минимум 3 дни, но ако можете да издържите, направете го за седмица или две.

      За да проследите резултата, можете да си вземете pH тест ленти за домашна употреба, да отчетете резултата си през първия ден и да следите как се променя той, докато постигнете резултат около 7.2. Такива тест ленти се продават в някои био-магазини, а проверката с тях се прави сутрин като се тества слюнчен секрет или първата за деня урина.

      Ако следвате режима по-продължително, ще усетите прилив на енергия, ще се фокусирате по-лесно, няма да се нуждаете от стимуланти като кафе и шоколад, гарантирано ще пропуснете грипа този сезон и много вероятно ще се освободите от някой ненужен килограм. Все пак имайте предвид, че прилагането на какъвто и да е ограничаващ режим за повече от 14 дни без наблюдение от специалист, може да бъде рисковано.

      Материалът е изготвен на база препоръките за алкално пречистване на The Alkaline Sisters.

Лимонова вода –ползи и приготвяне

$
0
0
Лимонова вода – ползи и приготвяне

Едва ли има човек, който се интересува от здравословно хранене, и който не е чувал препоръката за пиене на топла вода с лимон сутрин! Този съвет ще откиете в повечетo здравни портали, списания и предвания за здравословно хранене.

Редица тестове и проучвания потвърждават ползите от този сутрешен кокотейл, който:

  • алканизира организма
  • действа детоксикиращо
  • действа антибактериално и анти-възпалително
  • повишава имунитета
  • съдържа антиоксиданти
  • подопомага перисталтиката

Когато започнах да пия такава вода преди няколко години, имах доста нередовен стомах – неудобство, което изпитват много жени и част от мъжете. Пояснявам: липсата на редовна елиминация минимум веднъж на ден, за предпочитане сутрин, е нередовен стомах!) Само за няколко месеца редовно започване на деня с лимонова вода, перисталтиката ми се нормализира и не ми създаваше проблем. През този период дори когато пътувах носех със себе си бързовар за затопляне на вода и лимони, за да не пропусна сутрешния си ритуал. Оттогава продължавам да го практикувам с периодични прекъсвания за по 2-3 седмици.

Преди време попаднах на предложението на Рос Бриджфорд, един от пионерите на алкалното хранене, за подобрена лимонова вода, която освен лимон съдържа корен от джинджифил, корен от куркума и люта чушка. Побързах да я опитам и се влюбих в този коктейл! Имено него включвам в дневното си меню за алкално презареждане, за което ви разказах вчера.

Най-долу на публикацията ще откриете рецептата за подобрена лимонова вода, леко променена от оргиналната, тъй като в България не съм срещала по магазините корен от куркума и използвам куркума на прах. Сега обаче да се спрем по-подробно на здравословните ползи от този коктейл.

Както вече споменах, чистата лимонова вода има редица здравословни ползи като освен вече изредените, ще добавя факта, че ускорява метаболизма и помага за по-добрия вид на кожата като предпазва от образуване на бръчки и акне, благодарение на антиоксидантнтните си свойства.

В допълнение към тези ползи, коренът от джинджифил е доказан лек срещу лошо храносмилане, газове и сутрешно гадене, подсилва имунитета, действа като естествен антибиотик, подпомага черния дроб и понижава кръвното налягане, облекчава мускулни болки и симптоми на астма. Към всичко това можем да добавим и ползите от куркумата, която подсилва антивъзпалителния ефект, подобрява функцията на мозъка, предпазва от рак и подпомага за преодоляване на хроничната умора.

И за финал още няколко важни пояснения:

Всички знаем, че лимонът е кисел. Защо тогава говорим за алкалните качества на лимоновата вода? Един много важен въпрос, на който си заслужава да отделя специална публикация, е че от значение при алкалното хранене е не дали самата храна е кисела или алклана, а какъв е ефектът й върху организма при разграждането й. Например лимонът е кисел, но алканизира организма, докато един банан е сладък, но като повечето плодове има вкиселяващ ефект върху тялото. Представихте ли си го?
Преди да бъде разграден, лимонът си остава кисел. Пиенето на кисели напитки може да увреди зъбния имейл. Заради това е препоръчително да пиете лимонова вода със сламка, което намалява контакта със зъбите или да измивате зъбите си след като сте пили лимоновa вода.
Ако не използвате органични лимони, бъдете внимателни кората на лимона да не влиза в контакт с вашата напитка. Внимателно изцеждайте лимона и използвайте само сока. В никакъв случай не наксивайте цели парчета лимон във водата, тъй като корите на индустриално (не-органично) произведените лимони се обработват с много химикали, които могат да изтекат във вашата вода (или чай, ако имате навик да пиете чай с лимон)
Добре е лимоновата ви вода да бъде затоплена, но не гореща. Както отбелязах в предишната публикация, много горещите и много студени течности стресират организма.
Освен изредените съставки, можете да добавите към вашата лимонова вода различни билки, за да разнообразите вкуса й – например мента, розмарин, джоджен и др по ваш вкус. В никакъв случай обаче не добавяйте мед или друг подсладител, тъй като захарта (дори естествената) веднага ще неутрализира алкалния ефект на лимоновата вода, превръщайки го в киселинен.

И така, готови ли те да я опитате?

Лимонова вода за алканизиране на организма

  • 1 л. изворна или филтрирана вода
  • сок от 1 малък лимон или 2/3 по-голям
  • 1.5 см корен от джинджифил
  • 1 ч.л. куркума
  • щипка лют червен пипер (по желание)

Сложете половината от водата в съд на котлона да заври. Прибавете към нея обеления и нарязан на тънки шайби джинджифил и куркумата. Остаете да къкри 3-4 минути на тих огън. Отдръпнете от котлона и смесете с останалта вода и прясно изцедения лимонов сок. Разбъркайте.

Количеството е достатъчно за двама души или за два дни, като можете да съхраните остатъка в стъклена бутилка. За периода на алкалното презреждане обаче спокойно можете да изпивате цялото количество лимонова вода в рамките на един ден – 2 чаши сутрин и още 2 по-късно през деня, редувайки със зелен сок, вода и билков чай.

Алкална закуска с млад кокос и киноа

$
0
0
Алкална закуска с млад кокос и киноа

Темата за алкалното презареждане предизвика интерес сред много от вас и получих доста писма от хора, които за започнали да пият лимонова вода. В част от писмата си питате как да измерите алкалността си и кои са препоръчителните акални стойности за човешкия организъм. Това ще бъде тема на следващата ми публикация.

В тази обаче ще ви дам идея за една алкална закуска. По темата за закуските съм писала и преди в тази публикация. Аз считам закуската за важно ядене, чиято роля е да събуди метаболизма. Пропускането на закуската или приемането на неподходяща закуска може да се отрази неблагоприятно на организма.

Когато не закусвате, тялото изпада в режим на глад и метаболизмът се забавя, за да пести ресурси. Веднъж, програмирал се да работи на по-бавни обороти, той запазва тази програма за целия ден. Когато в средата на деня, вече сериозно гладни, си позволите обяд, тялото ви ще го разгради и усвои много по-бавно, изгаряйки калориите по-трудно и натрупвайки повече килограми. Така че, ако искате да отслабнете или да поддържате добра фигура, е добре да закусвате.

Много хора обаче твърдят, че когато закусват, са гладни през целия ден след това. Възможно е, когато избирате неподходящата закуска. Високо-въглехидратните закуски, който бързо се разграждат до прости захари и се усвояват през тънките черва, покачват рязко кръвната захар. Това кара тялото да синтезира големи количества инсулин, чиято роля е да балансира кръвната захар. Пикът при синтеза на иснуслин винаги се следва от остър спад, който неминуемо е съпроводен от чувство за глад, а понякога от слабост, главоболие и други симптоми, които крещят: “Кафе! Сладко! Енергия!” Ако се поддадетена изкушението и вкарате някой от тези стимуланти в тялото си, историята се повтаря и така през целия ден.

Въглехидратни са всички закуски, които се разграждат до прости захари – в това число зърнени закуски (корн-флейкс, сириълс, мюсли и т.н.), тестени изделия (банички, кифли, кроасани, сандвичи) и дори плодове. Крайният метаболитен продукт на всички тези храни е захар!

Ето защо подходящата закуска, която ще събуди метаболизма ви, без да качва инсулина и да ви създава изкуствено чувство на глад през остатъка от деня, е протеиновата закуска. А още по-добре е към нея да има и малко количество полезни мазнини. Това могат да бъдат 2 бъркани яйца с 1/4 или 1/2 авокадо и салата от рукола, чаша домашно кисело мляко с 2-3 лъжици смлени семена, зелено смути в комбинация с ядково и кокосово масло, омлет от белтъци и спанак и т.н. При по нестандартно мислене, една зеленчукова супа е по-добър избор за закуска от купичка мюсли или пълнозърнест мъфин!

Когато обаче имате завишена киселинност и решите да се придържате към предимно алкални храни до нейното балансиране, горните закуски не са най-подходящ вариант. През изминалата седмица, аз се придържах към режима за алкално презареждане и закуската ми беше чаша зелен сок. През тази продължих да пия зелени сокове и да се храня със зеленчукови супи и салати, но вече имах нужда от малко по-сериозна закуска. Затова закуската ми през последните дни е купичка вкусна и кремообразна кокосова киноа!

Киноата е вече добре познат продукт в България, който можете закупите почти от всеки магазин. Освен че е пълноценен протеин, тя е добър източник на фибри и малко калории. След накисване се сварява за 15 минути (съотношение с водата 1:2) и може да се комбинира в солен вариант с различни зеленчуци и в по-сладък с ядки, семена и различни ядкови млека.

В случая на алкалната закуска, е важно тя да не съдръжа никакъв подсладител дори мед. Имено заради това комбинацията с кокос е изключително сполучлива – закуската е вкусна, без да е сладка!
Кокосовите продукти (кокосово масло, мляко, вода и месо от млад кокос) са с алкален характер, но с това далеч не се изчерпват полезните им свойства!

Клинични изследвания доказват, че кокосовото масло намалява общия холестерол, триглицеридите, фосфолипидите и лошия холестерол. Лавровата киселина, която се среща само в кокоса и в човешката кърма има анти-микробно, анти-гъбично и анти-вирусно въздействие като унищова и спира прираста на вируси и бактерии! Косовата мазнина за разлика от повечето други познати мазнини, не циркулира в кръвния поток, а се трансформира в енергия директно в черния дроб. По този начин подпомага контрола на кръвната захар и не се натрупва под формата на мастна тъкан. Точно обратно – консумацията на кокосва мазнина подпомага разграждането на мастна тъкан и отслабването! Кокосовото масло подпомага усвояването на есенциални омега-3 мастни киселини. Ако взимате вашата добавка с омега-3 в комбинация с кокосово масло, увеличавате многократно усвоемостта на омега-3!

На пазара в България от години се предлагат кокосво масло и пълномаслено кокосво мляко в консерви. Едва от тази година има предлагане и на млад кокос – най-полезната форма за консумация на кокос. Сатурираната мазнина в “месото” на малдия кокос съдържа антиоксиднати и има изключително силно подмладяващ и оздравяващ ефект върху тъканите и кожата. Може да използвате млад кокос за приготвяне на супи, смутита, кърита, сурови десерти, да пиете водата му в чист вид и да добавяте месото към различни сурови кремчета и т.н.

Цената на младия кокос в България е сравнително висока – между 5 и 7 лв, но когато решите да си позволите едно здравословно гурме изкушение, непременно го пробвайте! Можете да видите как да отворите млад кокос в това видео.

А ето и рецептата за алкална закуска с кокос и киноа, която съм убедена, че ще ви стане любима веднага щом я опитате!

Кокосова киноа

Продукти:
(за 2 порции)

  • 1 1/2 чаша сварена киноа
  • месо и половината вода на 1 млад кокос (алтернативно 1/2 консерва пълномаслено кокосoвo мляко)
  • 1 ч.л. канела
  • 1 шупулка бурбонска ванилия
  • 3 с.л. конопено семе
  • 3 с.л. филирани бадеми (може да използвате и други ядки)

Приготвяне:
Смесете месото на младия кокос и половината от водата в блендер и разбийте на хомогенна смес с гъстота на тесто за палачинки. Ако сместа е много гъста, добавете още кокосова вода. Останалата може да изпиете ил ида добавите към супа/смути.

Смесете киноата и кокосовата смес (или мялко, ако използвате консерва) в малка тенджера и само леко затоплете на котлона без завиране. Добавете подправките, разбъркайте и отстранете от котлона.

Разпределете в купички и поръсете всяка купичка с конопено семе и бадеми. Можете да сервирате закуската още докато е топла.

Как да проверите своето pH

$
0
0
Как да проверите своето pH

Темата за киселинно-алкалния баланс на организма заинтригува много от вас. Писахте ми, че сте направили алкалното презареждане, че сте започнали да пиете вода с лимон, но един от най-честите ви въпроси е как да проверим своето pH. Имено на този въпрос е посветена днешната публикация.

На първо място имайте предвид, че най-точни са кръвните тестове, които се предлагат в повечето лаборатории. Съществуват обаче и възможности за тестване в домашни условия, които ще ви дадат насочващ резултат и ще знаете къде приблизително сте на скалата.

За да направите домашен тест, е необходимо да се снабдите с pH тест лентички, каквито можете да намерите в някои био магазини, аптеки или да поръчате он-лайн. Повечето такива лентички са разработени да отчитат pH на слюнчен секрет и на урина.

Тъй като pH на тялото се променя в рамките на деня, добре е да направите замерване няколко пъти и да отчетете среден резултат.

Тествайте слюнчен секрет веднага след ставане сутрин и поне още 1-2 пъти през деня (1 час преди или 2 часа след хранене). Не си мийте зъбите и не си изплаквайте устата преди теста, защото това ще изкриви резултата. Не поставяйте тест лентичките директно върху езика си, а отделете малко слюнчен секрет в лъжичка, потопете лентичката и изчакайте 15 сек преди да отчетете резултата по цветната скала. Запишете го и определете среден резултат за деня. Резултат между 6.75 и 7.00 е отличен за слюнчен секрет и показва, че сте на прав път в поддържане на киселинно-алкалния баланс на тялото си. Всеки по-нисък резултат от този е сигнал, че организмът ви е с повишена киселинност, а това е свързано с риск от редица здравослови проблеми.

За да тествате урина, проверете първата и втората урина сутринта, и поне още веднъж по-късно през деня. При първото сутрешно уриниране тялото се освобождава от преработените през нощта токсини и е нормално този показател да е по-киселинен. При всички случаи, когато правите теста, оставете част от урината да изтече и едва тогава използвайте лентичката. Добре е средният ви резултат да бъде между 7.0 и 7.5. Всеки по-нисък от този резултат е тревожен сигнал за повишена киселинност.

Защо повишената киселинност е опасна?

Един от най-отдадените изследователи на алкалния баланс на човешкия организъм, американският учен д-р Робърт Йанг, установява, че коренът на почти всяка болест на нашето съвремие – от обикновени гъбични и бактериални инфекции до различни форми на рак – може да се проследи до състояние на повишена киселинност на човешкото тяло.

Още по-рано, през 1931 г. немският учен Ото Варбург получава Нобелова награда за медицина заради откритието си, че всички ракови клетки имат два основни признака – висока киселинност и кислородна недостатъчност.

Друг известен учен, д-р Габриел Казънс, споделя в книгата си „Съзнателно хранене“, че повечето болести са резултат от опитите на тялото да възвърне равновесието на вътрешната си среда.

Повече по тази тема може да прочетете в една статия, която писах преди време за сп.Жената днес. А следващата пубикация в блога ще бъде посветена на система от лесни стъпки и практики, с които да повишите и да поддържате алкалността си.

Междувременно можете да споделяте в коментарите по-долу резултатите от вашия pH тест.

Как да повишим своето pH

$
0
0
Как да повишим своето pH

За финал на серията ми от публикации, посветени на алкално-киселинния баланс, ще ви споделя няколко изключително ефективни практики, с които да повишите и да поддържате своето pH.

Ако сте прочели предишния ми материал и сте открили, че вашето pH е по-ниско от 6.5, може би се чудите как да поправите това. Дори да не сте имали възможност да измерите киселинността си с pH тест лентички, сигурен индикатор за повишена киселинност са лесното прихващане на вируси през грипния сезон, чувството за умора и липса на енергия, трудности с храносмилането, усещане за повишено количество слуз в тялото (синузит, задна хрема, храчки, повишен вагинален секрет) и др.

При всички тези симптоми е добре да вземите спешни мерки за повишаване на алкалността си!

В сайтовете, посветени на алкално хранене, (два от любимите ми са Energise For Life и Тhe Alkaline Sisters), ще откриете много съвети в тази посока. Основният недостатък е, че макар да звучат смислено на теория, комбинацията от всички тези съвети и препоръки за промени в храненето и начина на живот, са трудно приложими на практика. Допълнително, за мен прочита на високо-тиражираната книга “The Ph Miracle”, която се счита за основоплагаща на теорията за алкално хранене, породи доста въпроси и сериозни колебания относно научните твърдения, изложени в нея. Без да задълбавам обаче в темата доколко теорията за алкланото хранене е научно издържана, аз вярвам, че има какво ценно да си вземем от този модел на хранене. Или както Надя Петрова от Natureinsider пише в тази чудесна статия – да вземем най-доброто от всички режими за хранене.

5 ценни практики, които да си вземем от теорията за алкалното хранене:

  • Започнете деня с чаша вода с лимон – този чудесен сутрешен ритуал е лесен за прилагане от всеки, а здравословните ползи от него за цял списък. Повече по темата и как да си приготвите лимонова вода, можете да прочетете тук.
  • Пийте по един зеленчуков сок на ден – зеленчуковите сокове са концентриран източник на витамини и минерали. Действат хидратиращо и алканизиращо. Защо зеленчукови, а не плодови? Ако си задавате този въпрос, бързам да ви отговоря. Популярните плодови фрешове съдържат огромни количества плодова захар (фруктоза), която не само че действа вкиселяващо на организма, но и покачва рязко кръвната захар, тъй като сокът не съдържа фибри, които да забавят навлизането на разградената фруктоза в кръвния поток.
  • Приемайте минимум 2 литра вода на ден - чували сте го толкова пъти, че вече определено ви е досадно. И все пак, правите ли го наистина? Макар да осъзнавах значението на хидратацията за здравето, (а и за красотата!), аз самата не съумявах да пия редовно вода, докато не започнах да нося със себе си еднолитрова бутилка и да се уверявам, че я пълня и изправам поне 3 пъти на ден.
  • Увеличете приема си на полезни мазнини – обратно не маркетинговите твърдения да купуваме low-fat и no-fat, добрите мазнини, извлечени от риба, кокосово масло, ядки и семена не само че не са вредни, но и са жизнено необходими за тялото ни. Именно те се свързват с токсините и помагат за извличането им от организма. Така че осигурете си 3 до 4 супени лъжици полезни мазнини на ден и вижте колко различно ще се почувствате само след няколко седмици!
  • Превърнете зеленото във ваш любим цвят – хлорофилът в зелените растения има способността да подпомага възстановяването на организма на клетъчно ниво, да чисти тялото, да се бори с инфекции, да подобрява функцията ма храносмилателнатата и имунната система

Често пъти обаче имено зелените растения са едни от най-третираните и заредени с токсини. Проблемът как да приемаме повече зеленолистни, без да покачим токсичния товар на организма си, е особено актуален през зимата, когато е изключитлено трудно да се намерят органични зелени растения.

За мен решението на този проблем е приемът на зелени растения под формата на pH Greens – специално разработени хранителни добавки, които осигуряват на организма големи дози лесно усвоим хлорофил и антиоксиданти, като в същото време ефектно покачват алкалността на тялото. Продуктът, който използвам за себе си и в практиката си, е Mega Greens, a ето как в рамките на 8 дни се подобри алкалния ми баланс в началото на миналия месец, когато прилагах алкалното презареждане и започнах да примемам Mega Greens.

Изберете си една от тези 5 стъпки и започнете да я прилгате още днес! А ако през следващия грипен сезон приложите и 5-те, можете да сте убедени, че грипът няма никакви шансове срещу вас :)

За кого не е подходящ житният режим

$
0
0
За кого не е подходящ житният режим

През последните дни, само като си отворя Фейсбук и ме заливат съобщения за ползите и началото на житния режим, придружени от възторжените статуси на хора, които стартират този режим. Със същия патос и ентусиазъм много хора се подлагат на соков или друг рестриктивен режим , водени от желание за пречистване, но много по-често от желанието за отслабване.

Снимката е собственост на www.rawmazing.com

Няма да се уморя да повтарям, че към подобни рестриктивни режими не бива да се подхожда необмислено и с лекота, защото освен обещаните ползи, всеки от тях крие множество рискове! Няма режим -панацея, подходящ за всички хора. Няма и начин на хранене (веган, палео, суровоядство, високомазнини и т.н.) подходящ за всички хора. За да бъде един режим терапевтичен и да подобри здравословното състояние, е необходимо той да бъде съобразен с конкретното състояние на човека, който го прилага. Важно е да се отчетат фактори като например:

  • общи показатели като BMI, процент на мастната тъкан, съотношението мастна:мусулна тъкън и др. За много слаб човек например продължителното гладуване, рестриктивно хранене или джусинг могат да изтощят имунната система, да влошат състоянието на кръвната захар, а при жените – да имат неблагоприятни последици върху половата система. Няма лошо да си правите разтоварващи дни на по-лека храна или сокове, но когато говорим за продължително гладуване, което забавя метаболизма и вкарва организма в стрес, към него следва да се подхожда внимателно и под наблюдение на специалист. Житният режим е ограничаващ режим, свързан с гладуване и точно заради това не е подходящ за всеки!
  • особеностите на индивидуалната храносмилателна система - днес повечето хора са с компроментирана храносмилателна система, увредена от индустриалната храна, хаотичното хранене, токсините от околната среда и ежедневния стрес. Такива увреждания, които могат да бъдат свързани с намален синтез на стомашна киселина, възпаления на чревната мукоза, дисбаланс на чревната флора и др. правят смилането, усвояването и елиминирането на храната сериозно предизвикателство. При такива случаи консумацията на дразнещи , трудносмилаеми и възпаляващи храни като зърнените, които са в основата на житния режим, може сериозно да раздразни и да влоши съществуващите дисбаланси.
  • различни хранителни непоносимости – за които човек не винаги знае и подозира, но които могат сериозно да бъдат обострени, ако иначе “лечебният” му режим включва храни, към които организмът му проявява нетолерантност. Симптомите за хранителна непоносимост могат да бъдат толкова разнообразни, че човек не може да знае със сигурност, без да си направи подходящ кръвен тест. Глутенът, който е основният протеин в житните култури, е сред основните алергени.

Установено е, че повече от 55 заболявания са свързани с консумацията на глутен. Счита са, че 99% от хората с глутенова непоносимост или цьолиакия не са диагностицирани. 30% от хората в Европа носят ген, който ги предразполага към цьолиакия. Изследване, публикувано в американското списание Gastroenterology, сравнява 10,000 кръвни проби , взети от хора преди 50 години с още толкова проби, взети от наши съвременници. Установено е, че днес склонността към развиване на цьолиакия е с 400% повече.

Две са основните причини за тази черна статистика. От една страна, никога в човешката история хората не са консумирали толкова много глутен. Днес той е практически навсякъде – във всички хлебни и тестени изделия, в сосове, сгъстители, всякакви индустриални храни, напитки, лекарства, козметика и дори битови изделия! Дори продукти, които по принцип не съдържат глутен, могат да бъдат кръстосано заразени с него, когато при производството, съхранението и транспорта им се използват същите помещения/машини, използвани за глутенови продукти.

Втората причина е, че житнтие растения днес нямат нищо общо с житните растения от времето на Дънов например. Създаването на хибридни нискостеблени сортове жито, позвоялващи събирането им с комбайн, е довело до многократното покачване на глутена в тези култури. Иначе казано твърдения от типа “хората винаги са яли жито”, не са валидни!

Не на последно място, предците ни не са консумирали житните култури по начина, по който ги консумираме ние днес, а накиснати и ферментирали или приготвени с квас. В този процес глутенът частично се разгражда и е много по-лесно усвоим от човешкия организъм. В тази връзка ви съветвам да прегледате публикациите на Надя Петрова за ферментиране на зърнени храни и да изслушате подкаста й за глутеновата непоносимост тук.

В заключение, искам да обобщя, че прилагането на житния режим днес не може да има ефектът, който е имал за съвременниците на Учителя, защото телата ни са различни, средата ни е различна и самото жито – също. Ако имате някой от следните симптоми, житният режим не е подходящ за вас: глутенова или друга хранителна непоносимост, автоимунно заболяване, рефлукс, астма, газове, подуване, запек/диария, киселини, екземи и други кожни проблеми, репродуктивни проблеми, чести безпричинни главоболия, тежък цикъл и ПМС, тревожност и трудности при съсредоточааването и др.). Ако все пак решите да го прилгате, снабдете се с био лимец или друга древна житна култура и задължително ферментирайте!


В текста са използвани материали от книгите Gutbliss на д-р Робин Чуткан и The Autoimmune Solution на д-р Ейми Майерс.


Гурме супа с кокос

$
0
0
Гурме супа с кокос

Има едни такива особени дни, в които Животът сякаш ти нашепва: “Поспри, почакай! Закъде бързаш? Страхуваш се да не пропуснеш нещо? А дали всъщност не пропускаш точно ТОЗИ МИГ? Дали не оставяш да отлети точно този неделен ден – със снежните покриви, с ледените целувки по стъклата, с дантелите в клоните на дърветата, с очите на детето ти, обърнати към теб с очакване, с прегръдката на любимия човек…”

Тази супа е за такива дни. В които забавяме темпото. В които прегръщаме повече. В които присъстваме истински. В които прошепваме без думи: “Благодаря!”.

Това е нежна супа – като докосване от кадифе. Като майчината милувка към спящото дете. Като споделеността. Като финалната щриха на един ден, в който телефоните не звънят и часовникът спира да отборява времето.

Когато усетите необхосимост да си подарите такъв ден, опитайте я!

Гурме супа с кокос
Продукти:

  • 1/2 глава карфиол (около 300 гр)
  • месото на един млад кокос или 1/2 консерва пълномаслено кокосово мляко
  • 3/4 чаша кашу
  • сок от 1/2 лимон
  • 2 чаши вода
  • сол и пипер на вкус


Приготвяне:

Почистете и нарежете карфиола. Изсипете в тава, застлана с хартия за печене и запечете за 25 минути или докато стане златист.
Запечете кашуто на сух тиган за няколко минути, за да си пусне аромата.
Смесете всички продукти в блендер и пасирайте.
Овкусете със сол и пипер.

Article 0

$
0
0
<!--:bg--><!--:-->

За да се регистрирате за събитието, кликнете тук.

Влюбени сърца

$
0
0
Влюбени сърца

“От незапомнени времена хората са прибягвали до различни трикове, магии, заклинания, вълшебни билкови отвари и тайни аромати, за да активират сетивата и да стимулират любовното желание за удоволствие. Днес повече от всякога се нуждаем от малко магия, защото забързаният, полу-виртуален свят, в който живеем е анастезирал сетивата ни със стрес, недостиг на време и задължения, а интимното общуване често пъти се превръща в механичен акт, задвижен от чаша силен алкохол, но лишен от чувственост и наслада. И тук идва храната…

Имено храната, умело подбрана, сервирана и споделена, може да бъде мостът между двама души, по който преминават, разпалвайки огъня, събуждайки сетивата си и преоткривайки телата си!”


С този откъс от материала ми, писан за февруарския брой на сп. GoBio, ви пожелавам романтичен празник. Изпълнете деня с прегръдки (те никога не са излишни!), с нежни думи (те винаги докосват сърцето!) и с хубава храна (тя е част от всеки празник!).

Припомням ви една интересна и различна празнична рецепта, създадена от любимата ми блогърка Сара Бритън и приготвена от мен с леки промени от оригинала.

Равиоли от червено цвекло с ядково сирене

Продукти за 2 порции:

  • 4 средно големи глави червено цвекло
  • 120 гр ядково сирене (виж по долу)
  • 2 с.л. натрошени леко запечени на сух тиган лешници

За ядковото сирене:

  • 1 чаша белени бадеми, накиснати предварително във вода
  • сок от половин лимон
  • 2 с.л. хранителна мая
  • 1 с.л. зехтин
  • 1 ч.л. сол
  • 1 ч.л. кимион

За дресинга:

  • 2 с.л. лимонов сок
  • 2 с.л. зехтин
  • 1 чаша пресен босилек
  • щипка сол

Приготвяне:
Всички продукти за дресинга се изсипват във високоскоростен блендер и се блиндират до получаване на гъст зелен сос.
Бадемите за сиренето се измиват добре и заедно с останалите продукти се изсипват в кухненски робот или блендер. Микисрат се 3-4 минути на висока скорост до получаването на еднородна смес с гъстотата и текстурата на сирене рикота.

Цвеклото се измива, завива се във фолио и се пече във фурна на 180С около 40 минути, докато омекне. След като изстине, фолиото се отстранява, кората се обелва и от всяка глава цвекло се отрязват по 3 приблизително равни по големина кръга с дебелина до 1 см. С помощта на сърцевидна форма за сладки от всеки кръг може да се изреже по едно сърце.

Половината сърца се намазват с готовото ядково сирене и върху тях се подреждат останалите сърца. Аранжират се по 3 в чиния, поръсват се с натрошените лешници и във всяка чиния се добавя по 1-2 супени лъжици от дресинга.

Article 0

$
0
0

За да се регистрирате за събитието, кликнете тук.

А нас като ни захранваха с попара какво ни има?

$
0
0

Чували ли сте тази реплика? Аз я чувам редовно! И всеки път отговарям: ами, има ни много неща!

Истината е, че зад голяма част от здравословните проблеми, които засягат днешното поколение в репрoдуктивна възраст (стомашно-чревни проблеми, хормонални и репродуктивни проблеми, автоимунни заболявания, проблеми с килограмите и др.) стои комбинация от 3 причини:

  • генетична предразположеност, която е само 25%
  • пропускливи черва
  • отключваща причина (прием на медикаменти, инфекции, токсини, хранителни алергии, стрес или травмиращо събитие)

Коренът на една от тези причини, а имено пропускливите черва, може да бъде проследен до най-ранното детство – до вида раждане, наличието или не на кърмене и начина на захранване.

Seminar-05
Seminar-12

Бебетата се раждат с естествено пропускливи черва и остават така приблизително до навършване на 2 годинки. Причината е през червата проникват готови антитела, които бебето получава от майчиното мляко. Когато обаче в незрялата система на бебето преди да навърши годинка се вкарват трудно смилаеми и дразнещи храни, каквито са глутеновите продукти, неправилно приготвени зърнени храни, казаин и други алергени, чревната лигавица на бебето може да бъде сериозно компроментирана и последиците от това увреждане да се отразяват на здравословното състояние не само през детските години (често боледуване, дерматит, алергии и злоядство), но също така през тинейджърските години (хормонални и кожни проблеми) и по-късно в живота (всички изредени по-горе състояния).

Seminar-04

Предотвратимо ли е всичко това? Да, разбира се! Мъдрият подход при захранването, при който възпалителните и дразнещи храни се въвеждат внимателно, на малки дози и задължително приготвени по начин, който улеснява тяхното храносмилане и усвояване (чрез накисване и ферменитране, чрез правилно комбиниране и дозиране) значително намалява риска от пропускливи черва.

Имено тази концепция лежи в основата на книгата ми “По-здрави бебета”. На семинара по нейното представяне в хотел Макси на 28 февруари популярни български специалисти като д-р Ирена Маждракова и психолога Мадлен Алгафари дадоха ценни съвети затова как да отгледаме по-здрави бебета. Представители на био-магазини и производители отговаряха на въпросите на публиката затова къде да намерим качествена храна, подходяща за децата и как да сме сигурни, че качеството отговаря на цената. За финал с чаровния шеф Петров от ТВ7 приготвихме домашна каша с киноа, която може да бъде овкусена по различен начин и да се превърне в подходяща закуска както за бебета, така и за цялото семейство. За тези, които не успяха да присъстват на семинара, скоро видео-записът от него ще бъде качен и достъпен в Youtube, а за момента ви представям серия снимки от семинара, дело на фотографа Влади Симеонов.

Seminar-01
Seminar-02
Seminar-03
Seminar-07
Seminar-06
Seminar-10
Seminar-11

Междувременно каня тези от вас, на които скоро предстои раждане или захранване, да се включат в он-лайн курсът ми “Храната на моето бебе”. Курсът е от 3 части по час и половина. Можете да участване в него без да напускате дома си, а след всяка сесия получавате аудио запис, който можете да прослушате отново в удобно за вас време. Курсът е предназначен за настоящи и бъдещи майки, които:

  • са объркани от противоречивата информация по повод кърмене, захранване и приготвяне на храна
  • търсят цялостна и систематизирана информация, зад която стои съврменната наука за хранене и здраве
  • искат да получат практически приложими насоки и да зададат своите въпроси
  • нямат време да търсят, преглеждат и сравняват информация от различни източници и искат да получат всичко в пакет

Ако вие сте такава майка, запазете своето място за он-лайн курса “Храната на моето бебе” като ми пишете на magdalena@natureltia.com. Следващите дати са 13,14 и 28-и март. Цената за модул е 25 лв, а пакетът от 3 модула е на цена 60 лв. Научете повече подробности за курса тук.

Seminar-13
Seminar-08
Seminar-09
Seminar-14

А ето какво споделиха дами, които вече са го изкарали:

“За мен всичко, което чух по време на курса, беше изключително полезно, важно и навременно! Дъщеря ми току-що навърши една годинка и особено ме вълнува темата за кърменето и храненето през този период, разумното вегетарианство (включващо риба, млечни и яйца), водата, солта, захарта, добавките… Макар че внимателно съм изчела и запомнила препоръките, които даваш в книгата си, този онлайн курс ми даде още много полезна информация и отговори на конкретни въпроси, касаещи точно нашето дете и нашето семейство”
Надежда
“Не живеем в България и за мен он-лайн курсът беше чудесна възможност да чуя насоки за захранване на детето си и да задам своите въпроси. Тук препоръчват ранно захранване от 4-ти месец и за мен беше много успокояващо да чуя една обоснована гледна точка за по-късно захранване.”
Яница
“Смятам, че информацията която получих от онлайн курса въпреки че се включих само за част 3 тъй като моята дъщеря е на 1,5 г. е отлично допълнение към книгата и че я поднасяте достъпно към всеки един разумно мислещ родител. Звуковия файл е прекрасна възможност да запознаем бабите и татковците с това що е то истинска храна, за да спрат да се чувстват виновни, че не носят нищо сладко на детето.”
Нели

Детска торта без захар, без глутен, без казаин и без ядки

$
0
0

Да готвиш за дете с алергии и хранителни непоносимости е сериозно предизвикателство за всяка майка. Но когато детето има празник и очаква торта, това предизвикателство става двойно по-голямо!

Отдавна исках да разработя рецепта за торта, която да изглежда като истинска торта, да е вкусна и да не съдържа обичайните алергени – глутен, казаин и ядки. Допълнително, исках тортата да е подходяща за празнуване на годинка, което предполагаше на съдържа захар.

gluten-free-cake-1

И така сред доста опити се роди тази торта: с два различни блата и два крема! На вкус не се различава от домашна торта. Блатовете са една идея по-сухи, което някои хора харесват, а други не съвсем. Ако вие сте от вторите, можете леко да ги сиропирате с няколко лъжици плодов сироп – например малинов сироп. Друга опция е да използвате прясно изцеден портокал за по-големи деца, които нямат алергии към цитруси.

Надявам се тази торта да ви хареса и да направи семейните ви празници по-цветни!

gluten-free-cake-2

gluten-free-cake-4

Детска торта без захар, глутен, казаин и ядки

Продукти блат 1:

  • 100 гр безглутеново брашно смес
  • 50 гр меко кокосово масло на стайна температура
  • 225 гр банани
  • 1 яйце
  • 1 с.л. сусамов тахан
  • 1/2 ч.л. канела

Продукти блат 2:

  • 90 гр безглутеново брашно смес
  • 10 гр какао или брашно от рошков
  • 50 гр меко кокосово масло на стайна температура
  • 225 гр банани
  • 1 яйце
  • 1 с.л. сусамов тахан
  • 1/2 ч.л. канела

Продукти крем 1:

  • 1 меко авокадо
  • 1 с.л. сусам от тиквени семки
  • 1 ч.л. мед или друг течен подсладител

Продукти крем 2:

  • 1 консерва пълномаслена кокосова сметана
  • 2 ч.л. кокосово масло
  • 2 с.л. кокосви стърготини
  • 1 с.л. мед или друг течен подсладител

Приготвяне блат 1:
Смесете брашното и подправките в купа. Смесете кокосовото масло и тахана и ги добавете в купата като разбъркате всичко. Смачкайте бананите с вилица. Разбийте яйцата на ръка и ги смесете с бананите. Изсипете бананово-яйчената смес в купата с другите продукти и разбъркайте до хомогенна смес.
Застелете кръгла форма за торта с подвижни стени и диаметър….см с хартия за печене. Намажете хартията с кокосово масло и изсипете сместа в купата. Печете за 60 мин на 160 градуса.
Изчакайте готовия блат да се охлади и го извадете от формата с помощта на хартията, след което внимателно я отлепете от блата.

Приготвяне блат 2:
Пригответе по същия начин като блат 1 като в началото в купата с брашното и подправките, добавите и какаото.

Приготвяне крем 1:
Смесете продуктите в кухненски робот или малък блендер и миксирайте до хомогенна смес.

Приготвяне крем 2:
Оставете консервата с кокосова сметана на студено за една нощ. Когато я отворите сметаната ще се отделила в горната част на кутията. Изгребете я внимателно, като оставите кокосовата вода и я използвате за супи или смутита.
Смесете сметаната с останалите продукти в кухненски робот или малък блендер и миксирайте до хомогенна смес.

Сглобяване:
Поставете тъмния блат (блат 2) в поднос. Намажете го с крема от авокадо (крем 1). По желание можете да нарежете един банан на кръгчета и да го подредите над крем 1. Поставете отгоре светлия блат (блат 1) и намажете цялата торта с кокосовия крем (крем 2). Можете да окрасите тортата с боровинки или други плодове.

gluten-free-cake-3

За тахана и безглутенови сладки с чай от матча

$
0
0

За първи път опитах тахан от тиквени семки на щанда на Балев био по време на семинара за представяне на книгата ми. И буквално се влюбих в този продукт! Бурканчето, което си купих, много бързо свърши, но не и апетитът ми за още!

Таханите са изключително полезна храна и имат своето специално място във всеки режим за здравословно хранене. Таханите са част от хранителната традиция на Изтока. Приготвят се чрез смилане на семена и/или ядки до хомогенна кремообразна смес. Най-популярен (и ценово достъпен) е сусамовия тахан, който се предлага в разновидност от белен (бял тахан) и пълнозърнест (тъмен тахан). На пазара вече се предлагат и други таханови разновидности като например – от орехи, от лешници, от фъстъци, бадеми, макадамия и споменатият вече тахан от тиквени семки.

Таханите са отличен източник на полезни мазнини, фибри и протеини. Усвояват се лесно от организма, не дразнят стомаха и имат благотворно влияние върху стомашно-чревния тракт. Създават усещане за ситост и притъпяват глада за сладко, като по този начин спомагат да се регулират нивата на инсулин в организма.

cookies-2

Популярният сусамов тахан е един от най-добрите източници на калций, а тиквеният сусам е отличен източник на магнезий, цинк и омега-3 мастни киселини! Допълнително, тиквените семки съдържат триптофан – амино-киселина, която участва в синтеза на серотонин, а той на свой ред в синтеза на мелатонин – хормона на съня. Ако имате проблеми със съня, овкусете салатата си за вечеря с дресинг, към който сте добавили 1-2 лъжици тахан от тиквени семки.

Освен към различни салатени дресинги и сосове, таханите могат да се добавят към сутрешното ви мюсли или овесена каша, към смутита или кисело мляко, към различни печива. Някои харесват тахан, намазан на филийка и овкусен с малко мед. Моята любима закуска напоследък е чаша кисело мляко с 2-3 лъжички тахан, накиснати ядки, пчелен прашец и няколко капки мед. Ако закусвате с плодове, задължително добавете 1-2 лъжици тахан! Така ще отложите рязкото отлагане на глюкоза в кръвта и ще понижите изтощителната инсулинова реакция, на която консумацията на плодове като първо хранене за деня ви подлага!

Сега да се върнем на тиквения тахан! След като бурканчето от магазина свърши, реших да се опитам да си приготвя сама. Оказа се, че изобщо не е трудно! Необходими са само тиквени семки, мощен кухненски робот и малко търпение. Рецептата ще намерите по-долу.

cookies-1

А заедно с нея ви предлагам и рецептата на тези апетитни безглутенови сладки с тиквен тахан и чай от матча. Идеята ми за тях е вдъхновена от друг участник на семинара “По-здрави бебета” – моята приятелка Владислава, която участваше в панела “Разговор с майките”. За първия рожден ден на нейните близнаци, Влади очарова всички ни с домашни сладки, сред които и апетитни таханки, приготвени със сусамов тахан.

Рецептата по-долу е нейна, но леко преработена. Тъй като в началото на пролетта зеленото се превръща в любим цвят на трапезата у дома, исках да постигна този цвят дори в десерта! Получи се с тиквен тахан и малко чай от матча, който пък е изключителен антиоксидант, но за него ще ви разкажа друг път!

Уикендът наближава! Непременно го използвайте, за да си приготвите домашен тахан!

cookies-3

Тахан от тиквени семки

  • 2 чаши сурови тиквени семки
  • 2 с.л. зехтин

Загрейте фурната на 180 С. Застелете широка тава с хартия за печене. Разстелете семките на един пласт, напръскайте с малко вода и поръсете с 1-2 щипки хималайска сол. Печете 10-15 минути, докато придобият златист цвят.

Изчакайте да се охладят и прехвърлете в кухненски робот. Включете робота и след като семките станат на ситно брашно, започнете да добавяте през отвора зехтина лъжичка по лъжичка. Може да се наложи да спрете машината няколко пъти и да свалите с шпатула семките от стените на каната. Продължете така, докато получите гъст кремообразен тахан, който можете да прехвърлите в бурканче и да съхранявате в хладилник.

cookies

Безглутенови сладки със сусамов тахан и чай матча

  • 1 чаша безглутеново брашно (в магазините можете да откриете готови миксове)
  • 1 ч.л. сода за хляб
  • 1 шушулка бурбонска ванилия
  • 0.5 чаша тахан от тиквени семки
  • 3 с.л. кокосово масло
  • 3 с.л. кленов сироп или друг течен подсладител

В голяма купа смесете брашното, содата и семенцата на ванилията. В отделна купа смесете тахана с кокосовото масло и подсладителя. Прехвърлете течните съставки към брашното и разбъркайте до получаване на меко тесто.

Загрейте фурната на 170 градуса и застелете широка тава с хартия за печене, С влажни ръце оформете от тестото топки с големина на малък орех, подредете ги в тавата и леко притиснете с пръст в средата.

Печете 8-10 минути и изчакайте да изстинат напълно преди да ги прехвърлите в кутия за съхранение, тъй като след изваждане от фурната сладките са много меки и трошливи.


Цветни зеленчукови гнезда

$
0
0

Като нутриционист, знам че е важно на децата да се предлага разнообразна и балансирана храна, изобилие от зеленчуци, качествени протеини и мазнини, цветове, вкусове и текстури. Знам че, това възпитава вкуса им, кара ги да се хранят с по-голяма охота, прави ги по-здрави.

Като работеща майка, знам колко е трудно да прилагаш всичко това на практика! Необходимостта да измислиш интересно и пълноценно меню за всеки ден, да се снабдиш с продуктите (което предполага пазаруване от фермерски пазари, специални магазини, поръчки през интернет и т.н.), да отделиш времето да сготвиш, но в същото време да ти остане такова и за пълноценно общуване с детето…

Easter

Звучи като уравнение с много неизвестни и наистина е такова! На нас майките ни се налага да го решаваме всеки ден. И макар да съм си изработила определени механизми за справяне, които споделям с читателите и с клиентите си, те правят нещата по-малко трудни, но не и лесни!

Обикновено през седмицата разчитам на заготовки, които съм приготвила през уикенда. Важно е да сложа на масата нещо вкусно и полезно, но най-вече бързо за приготвяне. Не остава време за много фантазия и експерименти.

Затова обаче са празничните дни! Тогава въображението ми се развихря и приготвянето на храна за семейството, не е ежедневно задължение, а творчески процес! Искам винаги да поднеса нещо ново, различно, цветно и вкусно!

Опитвам се да въвлека в този процес и дъщеря ми. Макар че е още доста малка, тя вече започна да проявява интерес да готвим заедно, да помага на мама, да бърка в различни купички, да опитва от съдържанието им и разбира се, да дегустира резултата.

Easter-8
Easter-7

Вярвам, че един от най-добрите подходи, с които можем да спечелим интереса на децата към хубавата и разнообразна домашна храна, е като ги поканим в кухнята заедно с нас! Можем да им показваме и разказваме за различните продукти, да създаваме вълнуващи приказки с храната, да експериментираме заедно, да се смеем заедно, да подредим красиво масата. Когато децата участват в този процес, те са и много по-склонни да се хранят с охота от храната, която са помогнали да бъде приготвена!

За този Великден ви предлагам една идея, която можете да реализирате заедно с децата си: цветни зеленчукови гнезда с пъдпъдъчи яйца. Използването на различни зеленчуци за основа – морков, цвекло, тиквичка – прави гнездата пъстри и различни – онова изобилие от цветове, с което свързваме Великден и началото на пролетта!

Easter-5

Пъдпъдъчите яйца, за които съм писала и преди, са по-богати на хранителни вещества от кокошите, но нямат техния алергиен потенциал. Дори хора с алергии към кокоши яйца, толерират добре тези от пъдпъдък. В същото време яйцата са един от най-пълноценните източници на протеин, витамин В1, калий, желязо, калций и фосфор. От хилядолетия различни лечебни практики използват пъдпъдъчи яйца като средство за лечение на астма, сенна хрема и различни кожни проблеми.

Ако не сте ги опитвали досега, непременно го направете, и превърнете тези малки протеинови перли в редовна част от менюто си. Можете да ги добавяте сурови към смутита и сурови зеленчукови супи, да ги варите леко (за 3-4 минути) и да ги добавяте към салати или да опитате тази цветна великденска рецепта за зеленчукови гнезда с пъдпъдъчи яйца.

Желая на всички весели и светли празници!

Easter-6

Зеленчукови гнезда с пъдпъдъчи яйца

За всеки от цветовете се нуждаете от следните продукти:

  • 1 чаша настъргано червено цвекло/морков/тиквичка
  • 1/2 чаша настърган картоф
  • 1/2 чаша настъргана моцарела
  • 2 пъдпъдъчи яйца – за основата на гнездата
  • допълнително пъдпъдъчи яйца за пълнеж на гнездата

Приготвяне:
Пригответе тава за къп-кейкс или мъфини и намажете формите добре с кокосово масло или гхи. С продуктите за всеки цвят се получават средно 10 къп-кейка или 6 мъфина. Ако използвате и трите цвята червено цвекло/морков/тиквичка, ще получите около 30 гнезда.

Смесете настърганото червено цвекло с картофа, моцарелата и две леко разбити с вилица яйца. От получената смес изсипете по една супена лъжица във формичките за къп-кейкс и с пръсти оформете гнездата, като притискате внимателно сместа към стените и оставите кухина в средата на гнездото.

Продължете така с морковените гнезда и гнездата от тиквички.

Загрейте фурната на 180 градуса и запечете гнездата за 20 минути.

Извадете тавата от фурната и във всяко гнездо чукнете по едно пъдпъдъче яйце. Обикновено една опакова съдържа 12 яйца. Аз използвах 2 опаковки, като 6 яйца послужиха за основата на гнездата, а останалите за пълнеж. Гнездата, които останаха празни, запълних с грахчета. Можете също да опитате с гъбки, зелен боб или друг пълнеж по ваш избор.
Върнете тавата във фурната за още 8-10 минути, за да се запекат яйцата.

След като гнездата се охладят, внимателно ги отсранете от формата с помощта на нож. Поднесете ви върху канапе от зелена салата.

Не прави следпразничен детокс!

$
0
0

След всеки празник интернет пространството се изпълва със статии от типа: “Как да влезем във форма след празниците”, “Следпразничен детокс”, “Разтоварващ режим” или “Как да се освободим от ненужните килограми”. Целта на такива материали е да те накарат да се чувстваш виновна за всяко хранително “прегрешение”, което си си позволила през празничните дни, да те подложат на ристриктивна няколкодневна диета с цел изкупване на тази “вина” и по този начин уж да възстановят баланса.

Нека обаче си кажем истината: смяната на един вид стрес за организма с друг не възстановява баланса! Хайде да поразсъждаваме заедно! Празничните трапези са стрес за тялото. Комбинацията от храни от различни хранителни групи на едно ядене, малко повече тесто, малко повече сладко, похапване на често, недостатъчно движение, чаша-две алкохол и всички условия за претоварване на организма (т.е. за хранителен стрес) са налице. Следпразничния детокс обаче не е по-различен – рязко преминаване на рестриктивно хранене например соков режим или друг тип гладуване е отново шок за тялото, предизвикан както от липсата на храна, така и от рязката промяна.

spring

Резултатът от двойния стрес (преяждане, последвано от гладуване) е изтощителна комбинация, която натоварва надбъбречните жлези, отключва т.нар. cravings (силно жеалние за определени храни, но най-вече за сладко), подхранва негативният вътрешен диалог (“не се харесвам”, “не заслужавам”), лишава те от енергия, тонус и добро настроение.

Какво е решението? Всъщност решението е много просто, но изисква кураж, решителност и понякога малко помощ, за да повярваш в него и да го приложиш! Днес ще ти разкрия пътя към него в 5 прости и ясни стъпки, а дали ще ги извървиш сама, с приятелка, с любим човек или с някой друг, който да ти помага и да те мотивира, избираш единствено ти!

1-ва стъпка:
Обичай и приемай тялото си такова каквото е – отнасяй се към него с грижа, внимание, нежност все е дно че е малко дете, за което се грижиш! Тялото, с което си родена ти служи цял живот – да се движиш, да усещаш, да изпитваш удоволствие, да се радваш на живота! Опитай се да си представиш какъв би бил живота ти, ако не можеше да си служиш с тялото си си, ако беше лишена от някой негов орган! И осъзнай какво богатство е товоето тяло и колко любяща и благодарна трябва да му бъдеш! Докосвай го с любов и нежност, обличай го с меки естествени материи, осигурявай му достатъчно сън и почивка, хубава храна, чист въздух, слънце и движение. Казвай му всеки ден: “Обичам те!” и наистина го чувствай! Усещай как тази любов се разлива по вените ти, как достига до всеки орган, до всяка клетка и те пулсират, изпълнени с любов и с живот!

2-ра стъпка:
Прави по нещо добро за него всеки ден – все едно че му правиш подарък – един час йога с нежни разтягащи движения, отпускащ масаж, разходка, замяна на сутрешното кафе с чаша зеленчуков сок, голяма пъстра салата за вечеря, нова дреха, гушкане с любимия човек. Списъкът е безкраен! Ако имате нужда от допълнителни идеи, очаквайте скоро моята малка безплатна е-книжка “10 начина да кажа на тялото си “Обичам те!”

3-та стъпка:
Отнасяй се към храната като към информация – защото тя е точно това! Някои храни носят позитивна информация на тялото ти – даряват го с енергия, радост и жизненост. Други са като вечерните телевизионни емисии – негативизъм, бедствия и катастрофи. Винаги когато избираш храна си задай въпроса – каква информация носи тя на тялото ми, как ще я приеме то (не очите, не небцето, а цялото тяло!), как ще го накара да се чувства и избери онова, което ще го накара да се умихне с всеки орган, с всяка клетка! Колкото по-натурална е храната ти, по-близка до естествения си природен вид, колкото по-малко преработка е претърпяла, толкова по-чиста информация носи тя на тялото ти! Няма да се уморя да повтарям думите на Майкъл Полън: “Еat food. Not too much. Mostly plants”. (“Яж истинска храна. Не твърде много. Предимно растителна.”)

4-та стъпка:
Избягвай преяждането, но когато ти се случи (защото все пак сме хора и такива неща се случват на всички), не се подлагай на изтощително гладуване като компенасция, а възстанови баланса плавно. Спри за няколко дни захарта, глутена, млечните продукти, кафето и алкохола. Пий повече вода, яж основно зеленчуци и ги комбинирай с малки количества безглутенови зърнени или бобови култури, яйца от пасищни кокошки и дива риба. Така без да гладуваш, ще осигуриш на тялото си лесно-смилаема храна, която го възстановява и балансира.

5-та стъпка:
Потърси подкрепа – една от най-големите трудности, които можеш да срещнеш, когато решиш да промениш отношението си към собственото си тяло, към начина си на хранене или изобщо начина си на живот е липсата на подкрепа и разбиране. Често пъти най-близките и приятелите не са способни да ти осигурят подобна подлрепа. Не можеш да ги обвиняваш затова – всеки има свой път на развитие и осъзнатост. Потърси подкрепа другаде, защото в началото всеки се нуждае от допълнителен стимул и мотивация. Присъедини се към фейсбук група от хора със сходно мислене или създай такава, купи си вдъхновяваща книга, посети тренинг или направи няколко срещи със специалист по хранене. Никога не оставай без подкрепа, защото разколебаността и неувереността са най-лошия съветник!

Ако тези съвети ви допадат и вярваш, че могат да бъдат полезни и на други, сподели ги с приятели!
natural-beauty

А ето и моят специален пролетен подарък за теб! На 29 април от 19:00ч можеш да се включиш БЕЗПЛАТНО в онлайн тренинг (уебинар) на тема: “За какво е гладно тялото ми?” В този уебинар, ще си говорим за разликата между истинския и искуствения глад, ще определим 5-те базови хранителни потребности на тялото ни и ще споделя с вас практични съвети и техники за тяхното засищане! Вижте повече за уебинара тук и се запишете за участие с имейл на magdalena@naturelita.com

pool_03

Тези от вас, които искат да продължат още по-напред в опознаването на собствените си хранителни потребности и грижата за себе си, могат да си подарят истинско 5-звездно преживяване като се присъединят към луксозния ритрийт в хотел Премиер, Банско (12 – 14 юни). Това е специално преживяване само за жени и то такива, които са готови да кажат:

  • да на себе си
  • да на собственото си тяло
  • да на хубавата, чиста и зареждаща храна
  • да на правото на почивка, отпускане и свързване със самата себе си
  • да на красотата и лукса
  • да, аз го заслужавам!

Ако тази жена си ти и искаш да бъдеш част от нашата група, виж повече за ритрийта тук.

Вино, шоколад и стрес

$
0
0

Какво ги обединява ли? Да кажем фактът, че и трите могат да присъстват в нездравословно големи количества в живота на една модерна жена!

Живеем във време, в което темата за здравословно и осъзнато хранене, става близка на все повече жени. Независимо дали си жена, която иска да изглежда добре или майка, която иска да храни пълноценно семейството си, все повече жени днес се интересуват от значението на храната и храненето, търсят информация и се стремят да я прилагат.

2011-09-22_815d

В същото време все повече жени признават, че стремежът да се хранят здравословно се превръща в допълнителна тежест, в допълнителна задача в и без друго претоварения списък с отговорности! Защото ние жените имаме склонността да се натоварваме с повече, отколкото можем да изпълним, да сме свръх-продуктивни, свръх-взискателни към себе си, перфекционистки.

До какво води всичко това ли? До хронична умора, хроничен стрес, хроничното усещане, че не се справям достатъчно добре и хронична нужда от вино, шоколад или и от двете!

Знаете ли, че според едно скорошно проучване, стресът при мъжете и при жените има различни симптоми? Когато една жена е хронично стресирана, тя изпитва няколко или всички от изредените по-долу симптоми:

  • често променящо се настроение – в някакъв момент се чувства бодра и енергична, изпълнена с надежда и позитивни мисли; няколко часа по-късно може да потъне в усещане за тъга, само-съжаление или самообвинения, да стане нервна и раздразнителна, да има ниска самооценка!
  • хронична умора – онова непрекъснато усещане, че не си в най-добрата си форма; че се събуждаш, без да си отпочинала; че се нуждаеш от чаша кафе или нещо сладко, за да издържиш до края на работния ден; че си лягаш, когато вече наистина нямаш сили за повече, само за да станеш няколко часа по-късно и всичко да се повтори отново! Когато чакаш уикендът или отпуската като спасителен оазис, а в неделя следобед ставаш неспокойна, защото утре започва нова работна седмица – това е хронична умора!
  • непрекъснато желание за сладко – когато мисълта за парче шоколад или няколко бисквити се превърне в спасяваща мисъл и твоята доза удоволствие за деня; когато имаш нужда от чаша вино вечер, за да се отпуснеш; когато винаги носиш нещо сладко в чантата си (с оправданието – имам ниско кръвно); когато не можеш да кажеш “не” на поканата за десерт; когато идеята за сладко е натраплива, а мисълта да спреш захарта за няколко седмици – непоносима – това е признак на хроничен стрес!
  • натрупване на килограми в областта на талията и ханша – хроничният стрес означава хронично повишени нива на стресогенния хормон кортизол. При това състояние организмът се стреми да превърне горивото в запас т.е. да “складира” приетата храна. Това не означава задължително, че прекаляваш с храната. Просто тялото ти се застрахова, като натрупва и го прави в онази област, където най-лесно може да използва запасите, а именно областта на талията и ханша. Задържането на килограми в тази област, особено ако си жена, която внимава как се храни, е сигурен знак, че си под стрес!
  • усещане за недостиг – жената, постигнала хармония в живота си, е въплъщение на изобилието. Тя винаги има достатъчно време за себе си и за другите, достатъчно любов, достатъчно усмивки. Нищо значимо не й липсва. Жената под стрес се измъчва непрекъснато от мисълта за недостиг – не мога да си позволя това или онова, нямам достатъчно пари, нямам достатъчно време за всичко, което искам да направя, не прекарвам достатъчно време с децата си, с половинката си, нямам време за себе си!
  • ниско сексуално желание – липсата на желание за секс е сигурен признак за изтощени надбъбречни жлези, което на свой ред е сигурен признак за претовареност и стрес. Неспособността да се отпуснеш и да се насладиш на интимното общуване, да го искаш, да го желаеш, да се отдадеш, е неспособност да се отпуснеш изобщо; знак за дистанцираност и изгубена връзка със собственото тяло!

Ако отбеляза наум поне 3 от горните симптоми, добре дошла в света на модерната жена: свръх-продуктивна и свръх-изморена, стресирана, шоколадо-зависима и гладна!

Щом четеш блога ми, със сигурност се интересуваш от здравословно хранене, но успяваш ли да се храниш добре? Често жените, с които работя, ми споделят, че се справят добре през първите 2/3 от деня – закусват със смути, обядват с голяма салата, хапват ядки или плодове като междинна закуска, но когато си тръгнат от работа и приберат децата от градина, когато трябва да приготвят вечеря, да обърнат внимание на семейството, да наваксат с домакинските задачи, всичко се проваля. Желанието да хапнат нещо сладко, след като децата заспят или да изпият чаша вино, за да се отпуснат, става непреодолимо!

И аз познавам това усещане, но знам също какво го провокира, и което е още по-важно – как можем да се справим с него! Как да разберем от какво наистина се нуждае тялото ни и да му го дадем!

2011-09-22_831d

Ако искаш и ти да научиш отговорите, бъди с мен на 29 април от 19:00ч на безплатния уебинар “За какво е гладно тялото ми”. За повече подробности и регистрация, виж тук.

Физически или емоционален глад

$
0
0

Много съм щастлива да споделя, че повече от 120 жени се присъединиха към безплатния уебинар “За какво е гладно тялото ми”, който се проведе на 29-и април от 19:00ч.

По време на уебинара обсъждахме значението на думата “глад” в нейния широк смисъл. Говорихме си за глада и неговите форми, затова как го възприемаме и какво може да научим от него за собственото си тяло. Обсъждахме хранителните нужди на тялото си и как оптимално да ги задоволим.

2011-09-22_815d

Една от темите, на които отделих специално внимание, беше разликата между физическия и емоционалния глад. Знаете ли, че всяко живо същество се храни, за да задоволи нуждата си от енергия, да функционира, да се движи, да се защитава. Ние хората обаче сме единственият биологичен вид, който освен физиологичен изпитва и емоционален глад.

Емоционалният глад възниква в отговор на някаква нужда на тялото, различна от нуждата от храна. Често пъти това е сериозна и сериозно пренебрегната нужда, която осъзнато или неосъзнато се опитваме да задоволим индиректно с храна. Такава може да бъде нуждата от почивка и сън, нуждата от движение, допир, прегръдка, лично време, разбиране, приемане, внимание, утвърждаване и т.н. и т.н. Всяка една нужда, на която не успяваме да откликнем по адекватен начин, може да поиска да бъде компенсирана с храна.

Между физическия и емоционалния галд, съществуват няколко основни разлики. За да разберете кой от двата изпитвате по-често е важно да се научите да се наблюдавате внимателно и да следите дали усещането, което изпитвате, носи белезите на физически глад или на емоционален.

Физически глад

  • започва с усещане в тялото
  • нараства постепенно
  • задоволяването му може да почака
  • провокира апетит за полезни храни с висока хранителна стойност
  • изчезва след като се нахраним
  • усещаме ситост и доволство след катo се нахраним

Емоционален глад

  • започва с мисъл за конкретна храна
  • усеща се силно от самото начало
  • отлагането на задоволяването му ни прави нервни и непоскойни
  • провокира апетит за конкретни (обикновено сладки, тестени или пържени храни)
  • може да се усеща дори при пълен стомах
  • откликването на този глад можеда провокира чувства на срам и вина


Умението да различаваш формите на глад е първата стъпка за преодоляване на емоционалния глад!

Следващата важна стъпка е да имаш достатъчно енергия, за да направиш необходимите здравословни промени в начина си на живот и на хранене, да имаш мотивацията и устойчивостта да ги следваш.

Именно въпросът за енергията и тема на следващия ми уебинар, който ще се проведе на 19-май от 19:00ч.

Cover-Picture

В рамките на този уебинар ще разгледаме:

  • Как стресът нарушава хормоналния ни баланс и какво ни причиняват изтощените надбъбречни жлези
  • С какво реакцията към стреса при жените е различна от тази при мъжете и как всичко това се отразява на храненето ни, теглото ни и настроението ни
  • Изпитани техники за овладяване на стреса и балансиране на стресогенните хормони, които включват храни и хранене, хранителни добавки, физически и медитативни практики, практични съвети за стрес-мениджмънт и подобряване качеството на съня.

Гарантирам ви, че ако следвате насоките, представени в уебинара, в рамките на 30 дни след него ще удвоите енергията си и ще се почувствате много по-витални и балансирани!

За повече информация и записване, вижте тук.

pool_03

А тези от вас, които усещат сериозна нужда от почивка и презареждене, които са готови за едно различно, цветно, зарежадащо и много женско преживяване, могат да се присъединят към специалния уикенд, който организирам на 12 -14 май в Банско.

Повече информация за програмата и условията можете да видите тук. Предвидили сме специални условия, ако дойдете с малки деца. Промоционалните цени са валидни още една седмица!

Защо с малко калории и много спорт не се отслабва

$
0
0

В практиката си често срещам жени, които хапват много малко, спортуват редовно, но не могат да отслабнат. Срещам и жени, които изглеждат добре дори слаби с дрехи, но не смеят да облекат бански. Това са жени от типа skinny-fat т.е. слаби, но с отпуснат корем и целулит или иначе казано с малко подкожна, но с повече висцерална мастна тъкан, която учените считат за по-опасна от двете ( skinny-fat е тема, която заслужава отделен пост). Срещам и трета категория жени, които твърдят, че искат да започнат да се хранят здравословно и да спортуват, но нещо все не им достига – време, енергия, мотивация, средства, подкрепа и т.н.

greens-1

Може би се питате какво е общото между тези три групи жени? Ще ви кажа! Коренът на тези три, на пръв поглед различни проблема, е нарушен хормонален ритъм или по-точно – силно завишени нива на стресогенния хормон кортизол.

Ще се опитам да го обясня по-добре. Нашето тяло има еволюционна памет и помни времето на пещерния човек – ловец и събирач на храна. Една от най-големите опасности за този човек, предизвикваща стрес в организма му, бил страхът, че няма да открие храна. Затова при продължително гладуване, пещернякът усвоявал и натрупвал като резервна мазнина, малкото храна, до която имал достъп. Трупането на мазнини като резерв следователно било механизъм на оцеляване за първобитния човек – механизъм, който нашето тяло помни, и който се задейства, когато продължително време сме под стрес.

Когато в ежедневието си препускаме между стотици ангажименти, гонене на часове и крайни срокове, докато в същото време мислим какво да сготвим, как да бъдем добри родители, кога да се погрижим за себе си и какви още разходи може да понесе семейния бюджет, ние изпадаме в състояние на хроничен стрес! А стресът задвижва механизма за оцеляване – иначе казано механизмът за трупане на мазнини.

И сякаш това не е достатъчно лошо, следва и втора част. Когато забележите на кантара някой допълнителен килограм, реакцията много често е – ще ям по-малко и ще спортувам повече, за да го сваля. Приемът на твърде малко калории, комбиниран с твърде много спорт, само засилва механизма за оцеляване – тялото си мисли, че предстои Гладна епоха (нещо като Ледената епоха от любимото ми филмче) и допълнително забавя метаболизма, за да съхрани като мазнини по-голяма част от приетата храна.

Звучи ли ви логично? Всъщност е не само логично, но и научно доказано. Теорията за негативния калориен баланс като метод за отслабване (да приемаме по-малко калории на ден, отколкото изгаряме) е отречена и погрешна!

Затова следващия път, когато решите, че искате да влезете във форма, не бързайте да изпробвате поредната Холивудска диета и да тичате към фитнеса, (с което изобщо не отричам нуждата от спорт!). Много по-важно е обаче да си дадете сметка защо сте качили тези допълнителни килограми и какво е нивото ви на стрес в момента.

Много по-ефективно и здравословно е първо да се погрижите за начина си на мислене и начина си на релаксиране, преди да започнете да променяте драстично начина си на хранене и на движение.

Cover-Picture

Можете да го направите и сами! Ако обаче искате да ускорите процеса и да научите изпитани методи за това как да подобрите начина си на мислене, почивка, хранене и движение, включете се в уебинара ми “Моето тяло – извор на енергия” на 19-и май от 19:00ч. В рамките на 2 часа ще разберете повече за ролята на стресогенните хормони за цялостния ни хормонален и здравословен баланс и ще научите прости, но изключително ефективни механизми за постигане на хормонална хармония. Тя на свой ред ще ви помогне да достигнете и да поддържате желаното тегло, да имате волята, мотивацията и най-вече енергията да се храните здравословно и да се грижите за себе си!

Ако тези теми са важни за вас, включете се във виртуалната ни среща следващата седмица. Повече подробности за записването можете да прочетете тук.

Viewing all 432 articles
Browse latest View live